Yorkid ja Biewerid Eestis

Kennel & Grooming

Esileht  /  Kutsikad  /  Artiklid  /  Hammaste puhastus
Hammaste puhastus
Avaldatud: 06.12.2022 11:24

Puhastada või mitte, see on küsimus?

Väikeste tõukoerte omanikel tekib sageli küsimus, kas puhastada oma kutsude hambaid või mitte, ja kui puhastada, siis millega, kuidas, kui tihti, ning kas pöörduda kõikide suuhügieeni reeglite järgimisel spetsialistide poole põhjalikuma ja professionaalsema puhastusabi saamiseks. Üks põhiküsimus on, kas seda tuleks teha narkoosi all. Püüdkem aru saada.

Kahjuks on just väikeste tõugude (toyterjer, chihuahua, yorkshire terrjer, spits, pekingi koer, shih‑tzu) esindajatel suurem kalduvus hambakatu ja lõpuks ka hambakivi tekkeks. Sellele aitab kaasa elustiil, toitumine, sülje koostis ja geenid. Hambakivi teke ei ole kahjutu, selle tulemusena ei kahjustu mitte ainult looma hingeõhk, vaid võivad tekkida ka nii ebameeldivad tagajärjed nagu igemepõletik, parodontoos, igemete hüperplaasia ning lõppstaadiumis hammaste kaotus. Harvad pole juhtumid, kus 4–6-aastasel koeral puuduvad enam kui pooled hambad. Tulemusena muutub suuõõne mikrofloora, koer ei saa närida, ta loobub tavalisest toidust, tema menüü on vaja täielikult ümber teha, sageli kaasnevad ka häired seedetrakti ja mõnede teiste siseorganite töös. Aga see on juba väga tõsine, kulukas ja sageli pöördumatu probleem. Seega on vastus üks – puhastada!

Kui tihti? Vastavalt vajadusele. Hambakatt moodustub kõigil koertel ise kiirusega, mõnele piisab puhastamisest kord nädalas või näiteks enne näitust, mõni vajab puhastamist 2–3 korda nädalas. Veterinaarkliinikutes on müügil spetsiaalsed koerte jaoks ohutud ensüümhambapastad, mida ei ole vaja maha pesta, ning harjad. On lihtsaid, pika käepidemega harju, et oleks lihtsam töödelda tagumisi hambaid, ning on näpu otsa pandavaid silikoonist harju, mis sobivad mõnedele tõugudele paremini.

Peale pastade on müügil ka hambakivi pehmendavad vedelikud ja geelid, kuid seejärel tuleb see ikkagi mehaaniliselt eemaldada.

Kõigi nende vahendite puuduseks on, et neid tuleb kasutada regulaarselt, koerad hakkavad protseduuridele tavaliselt aktiivselt vastu, tulemusena jäävad tagumised hambad ikkagi tähelepanuta ning varem või hiljem seisab omanik ikkagi silmitsi radikaalse puhastuse probleemiga.

Teen ettepaneku vaadelda veidi lähemalt hammaste ultrahelipuhastuse varianti.

See protseduur on praegu kõige kaasaegsem ja tõhusam hambakivi eemaldamise meetod. Selleks kasutatakse erilist ultraheliseadet, mille võimsust reguleeritakse sõltuvalt koera suuõõne seisundist. Seadme sagedus ja võnkeamplituud võimaldab eraldada hambakivi emaili kahjustamata nii hamba välis- kui ka siseküljelt. See tähendab, et see on valutu ja mis veelgi olulisem, kontaktivaba meetod.

Protseduuri teostatakse tavaliselt ilma narkoosita, mis võimaldab vältida paljusid sellega seotud probleeme. Väikeste tõugude puhul on raskem arvutada narkoosiannust, koerad taluvad narkoosi sageli halvasti, nad ärkavad pikalt, tunnevad end pärast pikka aega halvasti ja käituvad imelikult, kuna üldnarkoos pärsib kesknärvisüsteemi ja südame funktsioone. 

Protseduuri kestus sõltub hambakivi iseloomust ja suuõõne üldseisundist ning võtab aega 15 minutist kuni 1 tunnini. Kui suus on piimahambaid või logisevaid jäävhambad, mida hambakivi  kinni hoiab, siis puhastusprotsessi käigus need hambad vabanevad ja neid saab eemaldada.  Pärast puhastamist saneeritakse suuõõs spetsiaalsete antiseptiliste geelide abil, et rahustada ärritatud igemeid ja ennetada suupõletikku. Pärast protseduuri ei tohi koerale anda 2 tundi süüa ja juua, et ravim jõuaks toimida.

Üldjuhul on mõttekas korrata protseduuri 1–2 korda aastas, võibolla ka vähem, kõik on individuaalne ja sõltub elustiilist, tõust, sülje koostisest ja koera geenidest.

Muidugi peaksid omanikud puhastuste vahel pöörama regulaarselt tähelepanu oma koera suuõõnele, puhastama hambaid pasta või geelidega ja andma koerale närimisvahendeid hambakatu eemaldamiseks. Need võivad olla kauplustes müüdavad valmis maiuspalad, aga ka tooreste köögiviljade – porgandite, õunte, tomatite või kõrvitsate – tükid.

Soovin teile ja teie lemmikloomadele kõike head, olge nende suhtes tähelepanelikud ja nad rõõmustavad teid oma hea tervisega veel pikki aastaid!

Kommentaarid